صفحه اصلی > خبرها > آرشیو پیام های ایمنی 


نسخه چاپي

ایمنی و صرفه جویی در مصرف گاز

نکات ایمنی و صرفه جویی در مصرف را جدی بگیرید و با انجام اقدامات ذیل ، مصرف گاز را به نحو مطلوبی مدیریت کرده تا ضمن کاهش هزینه گاز بهاء، از طرح تشویقی نیز بهره مند شوید.


پاداش صرفه جویی در مصرف گاز:

قبوض مشترکین گاز طبیعی بخش خانگی که مصرف ماهانه آنها کمتر از 200 مترمکعب باشد از ابتدای دی ماه 1399 لغایت نیمه اول فرودین 1400 رایگان است و همچنین در صورت کاهش مصرف بیش از 10 درصد مصرف ماه های مشابه در سال های 96 و 97 ، گازبها با 15 درصد تخفیف محاسبه خواهد شد.


راهکارهای صرفه جویی در مصرف گاز:

1- درصورت خروج از منزل براي كوتاه مدت، بخاري را خاموش كرده روي شمعك بگذاريم.

2- در هنگام پخت و پز، ميزان  شعله با اندازه ظرف روي آن بايد هماهنگ باشد. براي ظروف كوچك از شعله بزرگ استفاده نكنيم.

3- يكي از راه هاي صرفه جويي، استفاده از لباس هاي مناسب در فصل هاي سرد سال است. پيراهن، شلوار و جوراب مي تواند بسيار كمك كننده باشد.

4- شب ها موقع خوابيدن، شعله بخاري را كم كنيم و از لباس زير گرمتر و يا پتو يا لحاف استفاده كنيم. يادمان باشد پوشش تابستان و زمستان هر كدام تعريف خودش را دارد حتي در خانه.

5- پرده ها نقش زيادي در گرم ماندن خانه ها دارند، با كشيدن پرده ي پنجره ها، از هدر رفت گرما پيشگيري كنيم.

6- با بسته نگهداشتن درب اتاق هاي خالي و خاموش كردن بخاري هاي موجود در آنها، مقادير قابل توجهي در مصرف گاز صرفه جويي مي شود.

7- درجه بخاري را آنقدر زياد نكنيم كه از شدت گرما مجبور شويم پنجره ها را بازكنيم.                

8- يادمان باشد يك ساعت قبل از خواب اتاق خواب را گرم كنيم نه در تمام  مدت روز.

9- دماي رفاه بين 21-18 درجه سانتيگراد است. مي توانيم با قراردادن يك دماسنج در اتاق، هم دما را اندازه گيري كنيم و هم  از هدر رفتن انرژي جلوگيري كنيم.      

10دماي آبگرمكن را بين 50-40 درجه سانتيگراد قرار دهيم.

11- در مراکز تجاری و مغازه ي خود می توانیم با بستن درب شیشه ای و با نصب تابلوی کوچک مبنی بر باز بودن مغازه، درجه بخاری گازی را  کم کرده یا بطور کل خاموش نمائیم.

12- استفاده از کلاهک علاوه بر اينکه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشياء و ورود پرندگان به داخل دودکش جلوگيري مي‌کند، در منظم سوختن وسيله گازسوز و گرمابخشي بهتر آن نيز موثر است. 


نکات ایمنی:

1- در صورت نشت گاز و استشمام بوي آن، قبل از هر كاري با حفظ خونسردي بايد دقت كرد در آن  محل هيچ گونه آتش كبريت، فندك و امثال آن روشن نشود، كليدها و وسايل برقي قطع و وصل نگردند و حتی از تلفن همراه استفاده نشود زيرا شعله يا جرقه حاصل از هر يك از عوامل فوق، ممكن است باعث انفجار گاز پخش شده گردد.

2- حتما" لوله هاي بخاري را هفته اي يكبار مورد بررسي قرار دهيم و همچنين دودكش ها را در پشت بام منزل.

3- داشتن  يك كپسول گاز مايع، تك شعله خوراك پزي و بخاري برقي در منزل ضروري به نظر مي رسد تا در صورت قطعي موقت گاز به دلايلي همچون، نقص فني در تاسيسات گاز رساني، افت فشار و حتي قطعي موقت به دليل بدهي مشتركين، بتوان شرايط بهتري را در اين بازه زماني طي كرد. به نظر مي رسد نگهداري و حتي نصب كرسي با توجه به شغل اهالي روستا كاري غير منطقي نباشد.

۴- در صورت ترك منزل براي مدت طولاني حتماً شير اصلي گاز را ببنديم.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/11/01 - ٠٩:٣١
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 461

خروج
تصاویر منتخب